Inspiracje do kreatywnych zajęć offline + darmowe projekty

*Aktualizacja: 28.05.2020.

Przemieszczanie się w czeluściach plików, programów i stron to chyba moja słabość, ale chcę wykorzystać ją z mocą. Po odwiedzeniu dziesiątek czy setek miejsc, w końcu wyłaniają się nieliczne perełki, które mam ochotę z serca polecić do kreatywnego spędzenia czasu z dzieckiem (a i może w gronie dojrzałym też, czemu nie?).


Photo by Елена Можвило on Unsplash


Chcę skupić się na stronach, które "przekierują" Cię do trybu offline. Zobaczysz, przeczytasz, wybierzesz, ściągniesz (za darmo), wydrukujesz, skorzystasz. Z drugiej strony owe zasoby mają dla mnie jeszcze więcej znaczeń i skojarzeń: urodzinki, upominki, miłe gesty, prezenty, imieniny, brak okazji, dawanie, prezent dla mamy, taty, koleżanki, kolegi, miłość, słodkości, przyjaźń, kreatywność, pomysły, brak pomysłów. Kolejność przypadkowa.

1. Mavelo

W zakładce „Do druku” znajdziesz np. szablony kolorowych pudełek, ozdoby na różne okazje, zakładki do książek, etykiety na prezenty, plakaty, kartki, a nawet mapy… Nic tylko przeglądać, drukować i cieszyć się ładnymi projektami.

2. Mamarak

W tej chwili mój absolutny hit, jeśli chodzi o inspiracje do kreatywnych zajęć z dziećmi, bo znajdziesz tu instrukcje rysowania przeróżnych zwierząt, techniki plastyczne, w tym "przepis" na zrobienie dinozaura z rolek po papierze (moje dzieci ze świetlicy są zawiedzione, gdy kończy się materiał), a nawet porady, jak malować i rysować bez bałaganu. Zatrzymaj się tu na dłużej. A najlepiej za każdym razem, gdy potrzebny Ci dobry pomysł.

3. Rysopisy

Kopalnia pięknie zaprojektowanych (rozrysowanych) zabaw edukacyjnych dla dzieci, a także kalendarzy i kolorowanek. Znajdziesz tu też ćwiczenia logopedyczne czy arkusze do gry w "Państwa-miasta".
Grafiki do wydruku z kategorii DIY - podobnie jak u Mavelo.

Wśród „Plików do pobrania” znajdziesz głównie kolorowanki i obrazki do wyklejania plasteliną.

6. Zabawnik

Teraz taka petarda: cała lista gier i zabaw, pewnie znanym wielu z ery preinternetu. Możliwość pobrania całej książki, ale nie drukuj od razu, bo to aż (ku uciesznej zabawie) 125 stron!

Kalendarz mojego autorstwa. Stworzony na 2020 rok, ale może się przydać, bo do pobrania są też same nazwy miesięcy. Klikając na tej stronie w sekcję Do druku znajdziesz więcej propozycji do kolorowania.

8. Edding

Może nie każdy zauważył, że strona firmowa firmy od pisaków zawiera wiele inspiracji. Powyższy link prowadzi do kolorowanek, ale w sekcji Pomysły można znaleźć mnóstwo kreatywnych skarbów, m.in. Template Generator, który pozwala na stworzenie kolorowanki z własnego zdjęcia!


Zawartość stron na liście może dać Ci inspiracje do zajęć z dziećmi przez długie miesiące. Jeśli jednak pomysłów Ci zabraknie, pamiętaj o "5-cio minutowych sztuczkach", które akurat mnie wciągają na tyle, że zapominam je wykorzystać...

Jeśli znasz więcej miejsc w internecie, gdzie znajdują się ładne darmowe pliki graficzne do ściągnięcia i wykorzystania w domowym gronie, zostaw proszę link w komentarzu, a chętnie dodam go do tej listy.

Czy coś z tej listy szczególnie Cię zainspirowało? Podziel się w komentarzu, a ja chętnie o tym przeczytam.

Komentarze