Zajęcia z dziećmi w domu + darmowe pliki

*Aktualizacja: 4.07.2020.

Przemieszczanie się w czeluściach plików, programów i stron to chyba moja słabość, ale chcę wykorzystać ją z mocą. Po odwiedzeniu dziesiątek czy setek miejsc, w końcu wyłaniają się nieliczne perełki, które mam ochotę z serca polecić do kreatywnego i rozwijającego spędzenia czasu z dzieckiem (a i może w gronie dojrzałym też, czemu nie?).


Photo by Елена Можвило on Unsplash


Skupiam się na stronach, które "przekierują" Cię do trybu offline. Zobaczysz, przeczytasz, wybierzesz, ściągniesz (za darmo), wydrukujesz, skorzystasz. Z drugiej strony owe zasoby mają dla mnie jeszcze więcej znaczeń i skojarzeń: urodzinki, upominki, miłe gesty, prezenty, imieniny, brak okazji, dawanie, prezent dla mamy, taty, koleżanki, kolegi, miłość, słodkości, przyjaźń, kreatywność, pomysły, brak pomysłów, inspiracja. Kolejność przypadkowa.

1. Mavelo

W zakładce „Do druku” znajdziesz np. szablony kolorowych pudełek, ozdoby na różne okazje, zakładki do książek, etykiety na prezenty, plakaty, kartki, a nawet mapy… Nic tylko przeglądać, drukować i cieszyć się ładnymi projektami.

2. Mamarak

W tej chwili mój absolutny hit, jeśli chodzi o inspiracje do kreatywnych zajęć z dziećmi, bo znajdziesz tu instrukcje rysowania przeróżnych zwierząt, techniki plastyczne, w tym "przepis" na zrobienie dinozaura z rolek po papierze (moje dzieci ze świetlicy są zawiedzione, gdy kończy się materiał), a nawet porady, jak malować i rysować bez bałaganu. Zatrzymaj się tu na dłużej. A najlepiej za każdym razem, gdy potrzebny Ci dobry pomysł.

3. Rysopisy

Kopalnia pięknie zaprojektowanych (rozrysowanych) zabaw edukacyjnych dla dzieci, a także kalendarzy i kolorowanek. Znajdziesz tu też ćwiczenia logopedyczne czy arkusze do gry w "Państwa-miasta".
Grafiki do wydruku z kategorii DIY - podobnie jak u Mavelo.
Wśród „Plików do pobrania” znajdziesz głównie kolorowanki i obrazki do wyklejania plasteliną.

6. Zabawnik

Teraz taka petarda: cała lista gier i zabaw, pewnie znanym wielu z ery preinternetu. Możliwość pobrania całej książki, ale nie drukuj od razu, bo to aż (ku uciesznej zabawie) 125 stron!
Kalendarz mojego autorstwa. Stworzony na 2020 rok, ale może się przydać, bo do pobrania są też same nazwy miesięcy. Klikając na tej stronie w sekcję Do druku znajdziesz więcej propozycji do kolorowania.

8. Edding

Może nie każdy zauważył, że strona firmowa firmy od pisaków zawiera wiele inspiracji. Powyższy link prowadzi do kolorowanek, ale w sekcji Pomysły można znaleźć mnóstwo kreatywnych skarbów, m.in. Template Generator, który pozwala na stworzenie kolorowanki z własnego zdjęcia!

9. Opowiemci

Piękne, inspirujące książki, napisane i wydane przez ludzi, których wyobraźnia i wrażliwość trafia do dziecka, a rodzica inspiruje do działań i poszukiwań ze swoją pociechą, mogą być ciekawym zajęciem offline. Lista nie jest długa, ale to właśnie mi się podoba - książki starannie wyselekcjonowane przez doświadczoną czytelniczkę, zaakceptowane i polubione przez jej córeczkę. Czy może być lepsza rekomendacja?

10. Gotuj i koloruj z dzieckiem

Darmowy e-book trzeba zapisać się do newslettera, aby otrzymać plik.

11. SilverMint

Podróże online i offline z dziećmi. Kolorowanki. Sposoby na nudę.


Zawartość stron na liście może dać Ci inspiracje do zajęć z dziećmi przez długie miesiące. Jeśli jednak pomysłów Ci zabraknie, pamiętaj o "5-cio minutowych sztuczkach", które akurat mnie wciągają na tyle, że nie mam czasu ich wykorzystać...

Jeśli znasz więcej miejsc w internecie, gdzie znajdują się ładne darmowe pliki graficzne do ściągnięcia i wykorzystania w domowym gronie, zostaw proszę link w komentarzu, a chętnie dodam go do tej listy.

Czy coś z tej listy szczególnie Cię zainspirowało? Podziel się w komentarzu, a ja chętnie o tym przeczytam.

Monika - kaligrafuję i tworzę treści

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

instagram @piekneslowa365