Litery z historią cz. 1 [krzyżówka do druku]

Dzięki nowej serii z krzyżówką sprawdzisz, przypomnisz sobie albo poznasz fakty związane z historią (choć nie wszystko pozostało tylko i wyłącznie przeszłością). Przy okazji odkryjesz ciekawostki o piśmie łacińskim, a także w ogóle o kaligrafii (pięknym odręcznym pisaniu) oraz typografii (literach związanych z drukiem i fontami komputerowymi). W tym numerze pytania dotyczą epoki starożytnej.

Krzyżówka "Litery z historią cz. 1" do druku [kliknij].

Rozwiązanie krzyżówki to nazwa najstarszego pisma łacińskiego, składającego się z 21 (tylko) dużych liter o prostym kształcie, głównie przeznaczonych do kucia w kamieniu. Do dziś przetrwało wiele tablic czy kolumn, np. Kolumna Trajana w Rzymie. Ten styl można mieć na swoim komputerze instalując darmowe fonty, np. Capitalis TypOasis, Trajanus Bricks, Goudy Trajan Regular, Trajan Pro, .

Podstawa Kolumny Trajana z przykładem kapitały rzymskiej. Źródło: Wikipedia.org

***

Seria "Litery z historią" najpierw ukazywała się w roku szkolnym 2023-2024 na łamach miesięcznika "Ogniwo", wydawanego przez Centrum Pedagogiczne dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w Czeskim Cieszynie, którego docelowymi odbiorcami są uczniowie i nauczyciele klas 6-9 szkół z polskim językiem nauczania na Zaolziu.

Dostępne jest rozwiązanie krzyżówki, ale wysyłam je tylko na indywidualną prośbę. 

Powodzenia!

Monika

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

instagram @piekneslowa365