Litery z historią cz. 7 [krzyżówka do druku]

Pismo humanistyczne, wspomniane we wcześniejszym numerze, powstało jako chęć nawiązania do antyku (stąd inna nazwa – antykwa), ale w rzeczywistości – w wyniku pomyłki – wyłoniło się z naśladowania średniowiecznej minuskuły karolińskiej. Styl ten miał swoją kontynuację w różnych formach, m.in. prezentowanej tutaj – pochyłej – co stało się szybszym sposobem zapisu dłuższych tekstów. Między niektórymi literami powstały połączenia, czego wcześniej nie stosowano oraz już na dobre do litery „i” dołączano kropkę, co ma swoje źródło w piśmie gotyckim z rozkwitu średniowiecza. Głównym renesansowym narzędziem piśmienniczym było ptasie pióro, np. gęsie. Pisano na papierze lub pergaminie. Na obrazku widoczna jest cancellareska, czyli jedna z włoskich odmian stylów pisma, które jest hasłem w krzyżówce.

Krzyżówka "Litery z historią cz. 7" do druku [kliknij].


Przykłady liter i pisma w „La operina”, nauczyciela kaligrafii Ludovico Vincentino degli Arrighi, 1524. Źródło: Wikipedia.

***

Jeśli chcesz wrócić do poprzednich krzyżówek, kliknij w któryś z poniższych linków:

Litery z historią cz. 1

Litery z historią cz. 2

Litery z historią cz. 3

Litery z historią cz. 4

Litery z historią cz. 5

Litery z historią cz. 6

***

Seria "Litery z historią" najpierw ukazywała się w roku szkolnym 2023-2024 na łamach miesięcznika "Ogniwo", wydawanego przez Centrum Pedagogiczne dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w Czeskim Cieszynie, którego docelowymi odbiorcami są uczniowie i nauczyciele klas 6-9 szkół z polskim językiem nauczania na Zaolziu.

Dostępne jest rozwiązanie krzyżówki, ale wysyłam je tylko na indywidualną prośbę. 

Powodzenia!

Monika

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

instagram @piekneslowa365