Kim jesteś? Dokąd zmierzasz? Jaką drogą?

Wierzę w sens istnienia każdego człowieka. Nieważne czy ma się ogromny (hmm... celebrycki?) wpływ, czy nie, ale jest on niezmiennie ważny

Ilustracją tego są (dla mnie) na przykład cytaty z Włącz swój mózg dr Caroline Leaf (Ustroń, 2016, s. 119)

"...relacja jest niezależna od odległości i nie wymaga fizycznego połączenia. Wszystko i wszyscy są połączeni i wszyscy wpływamy na siebie nawzajem (...)

(...) jeśli z rozmysłem wysyłamy w kierunku innej osoby prawdziwie pozytywną emocję, sposób, w jaki podwójna nić jego DNA zwija się i rozwija, zmienia się. I działa to zarówno dla pozytywnych, jak i negatywnych myśli i intencji. Inne badania wykazały, że nawet 30 sekund dziennie płynących z serca dobrych intencji zmieni nie tylko Twoje własne przeznaczenie, ale będzie miało też wpływ na życie innych osób z Twojego pokolenia i co najmniej trzech kolejnych".

Kiedy już wiadomo, że każdy ma wpływ, zagadką może stać się kwestia tego: jak żyć, aby mieć dobry wpływ i w dodatku zgodny z osobistymi możliwościami? Dlatego moim zamiarem jest pokazanie kilku narzędzi, które pomagają zrozumieć nas samych: jaka jest nasza osobowość, jaki temperament, jakie predyspozycje. Jest szansa, że to wiesz. Jest też szansa, że te narzędzia pomogą ci odkryć siebie. Nie uważam wyników podanych testów za prawdę absolutną, bo każdy z nas jest inny i wyjątkowy, ale na pewno są to kierunkowskazy, które, w razie wątpliwości mogą coś podpowiedzieć lub uświadomić. Czasem są po prostu pomocą w zaakceptowaniu tego, jakim się jest.

Źródło obrazu: własna galeria

Każdy podtytuł to link to testu.


4 temperamenty: choleryk, flegmatyk, melancholik, sangwinik

Podział, który znam najdłużej. Niezależnie kiedy i jak odpowiadam, od lat wynik jest jeden: melancholik. Już się z tym pogodziłam, że nie jestem sangwiniczką, co wydawałoby mi się idealne, a najprawdopodobniej jest moim przeciwieństwem.

Inna wersja testu (szybsza do zrobienia).


16 osobowości: analitycy, dyplomaci, strażnicy, odkrywcy

Jeden z - moim zdaniem - najlepszych darmowych testów. Wykonywałam go dwu- lub trzykrotnie i za każdym razem wynik okazał się ten sam: pośrednik (dyplomaci). Darmowy opis wyniku pomógł mi lepiej zrozumieć i zaakceptować siebie - tym bardziej, że do tego samego grona został zaliczony J. R. R. Tolkien. Dodam, że właśnie te wyniki zainspirowały mnie do zgłoszenia się na kurs pisania.

Enneagram

Za drugi razem (po prawie 10 latach) otrzymałam ten sam wynik, co za pierwszym, czyli: typ 9 - rozjemca-mediator. 

High 5 test (po angielsku, wymagane logowanie)

Test porównywany do płatnego i cenionego testu Gallupa - osobiście nie sprawdzałam. Po prawie dwóch latach ponowne wykonanie testu dało nieco inne wyniki niż za pierwszym razem:

listopad 2020
1. Optymista
2. Trener
3. Philomath (filomata)
4. Wierny
5. Strażnik pokoju

sierpień 2022
1. Strażnik czasu
2. Strażnik pokoju
3. Myśliciel
4. Wierny
5. Optymista

Tłumaczenie cech z angielskiego wykonane bezpośrednio na stronie za pośrednictwem Tłumacza Google. Po wykonaniu testu każda z 5 cech jest krótko opisana.

The VIA Character Strengths Survey (po angielsku, wymagana rejestracja)

Bardzo podobny do High 5: na podstawie odpowiedzi wyodrębnionych zostaje 5 najsilniejszych cech, które są krótko omówione.

W listopadzie 2020 roku moje wyniki były następujące:
1. Kindness
2. Humor
3. Humility
4. Perspective
5. Spirituality

Dalsza lista obejmuje "middle strenghts":
6. Gratitude
7. Fairness
8. Hope
9. Forgiveness
10. Curiosity
11. Appreciation of Beauty & Excellence
12. Zest
13. Creativity
14. Love of Learning
15. Judgment
16. Self-Regulation
17. Prudence
18. Honesty
19. Social Intelligance

Na końcu jest lista najsłabszych zdolności:
20. Leadership
21. Teamwork
22. Perservance
23. Bravery
24. Love

Style behawioralne DISC (test po angielsku): Dominant (styl dominujący), Influencing (styl wpływowy), Steady (styl stały), compliance (styl sumienny)

Po wykonywaniu latami różnych testów osobowości i zdolności (łącznie z takim, który przeprowadzono w urzędzie pracy), najbardziej przełomowy okazał się dla mnie model DISC. Nie do końca rozumiem czy to dlatego, że ten podział jest tak dobry, czy może ze względu na to, że poznałam go podczas warsztatów i prowadząca przyczyniła się do pewnych odkryć. Na podstawie swojego doświadczenia, chętnie polecam takie warsztaty rodzicom oraz nauczycielom.

Do mnie najbardziej pasuje charakterystyka stylu stałego (Steady). Uświadomienie sobie tego wywołało we mnie łzy, bo odkryłam, że to, co czasem mnie uwiera, jest po prostu częścią mnie, a nie czymś "nie tak".

5 Języków Miłości, czyli: wyrażenia afirmatywne, dobry czas, przyjmowanie podarunków, drobne przysługi, dotyk

Poza poznawaniem i rozwijaniem siebie, planowaniem swojej kariery zawodowej ważne jest zachowanie dobrych relacji. Gary Chapman w swojej książce (5 języków miłości) rozróżnił sposoby, w jakie okazujemy miłość i jednocześnie ją odbieramy. Ta świadomość pozwala szybciej znaleźć sposób na okazanie komuś uczucia, a także zrozumieć, dlaczego - pomimo starań - ktoś nie czuje się kochany.

Moim głównym językiem miłości jest podobno "dobry czas". To pomaga mi zrozumieć, czego oczekuję, ale potrzebuję jeszcze dowiedzieć się, jakimi językami mówią moi bliscy, abym także mogła okazać swoje uczucia w zrozumiały dla nich sposób.

***

Czy takie lub podobne testy okazały się dla ciebie pomocne lub odkrywcze?

Monika

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

instagram @piekneslowa365