Litery z historią cz. 10 - ostatnia [krzyżówka do druku]

W ogromnym skrócie i uproszczeniu można powiedzieć, że z minuskuły karolińskiej i w opozycji do średniowiecznej tekstury wzięła się antykwa, od niej z kolei pochylone pismo humanistyczne, czyli italika i jej odmiana cancellareska, która to była podstawą do bastardy włoskiej, ta z kolei - kursywy włoskiej (tzw. pisma barokowego) pisanej bardziej przyciętą końcówką pióra, a z niej Brytyjczycy wyprowadzili i rozpowszechnili w XVIII wieku swój styl – kursywę angielską. Stała się ona jednym z najbardziej – także dzisiaj – popularnych stylów, a rozpoczęta przez John’a Mitchell’a masowa produkcja stalówek, które stały bardziej trwałym i dobrze dostępnym zamiennikiem ptasich piór, jeszcze bardziej rozpowszechniła ten styl. Na jej podstawie Platt Rogers Spencer w 1840 roku opracował w Stanach Zjednoczonych pismo spenceriańskie, a około 1888 roku – pismo biznesowe (tzw. Metoda Palmera). Tworzono także litery szkolne w XIX i XX wieku. 

Kariera odręcznych stylów pisma w oficjalnym – urzędowym – użyciu, powoli kończyła się, a zanikła zupełnie w latach 20. XX wieku, będąc wypartą przez maszyny do pisania...

Krzyżówka "Litery z historią cz. 10" do druku [kliknij].


Universal Penman, George Bickham, 1741, źródło: Wikipedia

Warto wspomnieć, że wydanie tego typu druku w ówcześnie wymagało od autora nie tylko umiejętności kaligraficznych, ale i rytowniczych. To znaczy, że najpierw każda cała strona została wygrawerowana na metalowej płytce, a potem pokryta farbą i odbita na papierze za pomocą prasy drukarskiej.

***

Jeśli chcesz wrócić do poprzednich krzyżówek, kliknij w któryś z poniższych linków:

Litery z historią cz. 1

Litery z historią cz. 2

Litery z historią cz. 3

Litery z historią cz. 4

Litery z historią cz. 5

Litery z historią cz. 6

Litery z historią cz. 7

Litery z historią cz. 8

Litery z historią cz. 9

***

Seria "Litery z historią" najpierw ukazywała się w roku szkolnym 2023-2024 na łamach miesięcznika "Ogniwo", wydawanego przez Centrum Pedagogiczne dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w Czeskim Cieszynie, którego docelowymi odbiorcami są uczniowie i nauczyciele klas 6-9 szkół z polskim językiem nauczania na Zaolziu.

Dostępne jest rozwiązanie krzyżówki, ale wysyłam je tylko na indywidualną prośbę. 

Powodzenia!

Monika

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

instagram @piekneslowa365