Litery z historią cz. 10 - ostatnia [krzyżówka do druku]
W ogromnym skrócie i uproszczeniu można powiedzieć, że z minuskuły karolińskiej i w opozycji do średniowiecznej tekstury wzięła się antykwa, od niej z kolei pochylone pismo humanistyczne, czyli italika i jej odmiana cancellareska, która to była podstawą do bastardy włoskiej, ta z kolei - kursywy włoskiej (tzw. pisma barokowego) pisanej bardziej przyciętą końcówką pióra, a z niej Brytyjczycy wyprowadzili i rozpowszechnili w XVIII wieku swój styl – kursywę angielską. Stała się ona jednym z najbardziej – także dzisiaj – popularnych stylów, a rozpoczęta przez John’a Mitchell’a masowa produkcja stalówek, które stały bardziej trwałym i dobrze dostępnym zamiennikiem ptasich piór, jeszcze bardziej rozpowszechniła ten styl. Na jej podstawie Platt Rogers Spencer w 1840 roku opracował w Stanach Zjednoczonych pismo spenceriańskie, a około 1888 roku – pismo biznesowe (tzw. Metoda Palmera). Tworzono także litery szkolne w XIX i XX wieku.
Kariera odręcznych stylów pisma w oficjalnym – urzędowym – użyciu, powoli kończyła się, a zanikła zupełnie w latach 20. XX wieku, będąc wypartą przez maszyny do pisania...
Krzyżówka "Litery z historią cz. 10" do druku [kliknij].
***
Jeśli chcesz wrócić do poprzednich krzyżówek, kliknij w któryś z poniższych linków:
***
Seria "Litery z historią" najpierw ukazywała się w roku szkolnym 2023-2024 na łamach miesięcznika "Ogniwo", wydawanego przez Centrum Pedagogiczne dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w Czeskim Cieszynie, którego docelowymi odbiorcami są uczniowie i nauczyciele klas 6-9 szkół z polskim językiem nauczania na Zaolziu.
Dostępne jest rozwiązanie krzyżówki, ale wysyłam je tylko na indywidualną prośbę.
Powodzenia!
Monika - kaligrafuję i tworzę teksty
Komentarze
Prześlij komentarz